Zapraszamy na spotkanie z Meksykiem!. Wystawa czynna w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu do 24 maja 2009. roku.

Kurator i aranżacja plastyczna - Magdalena Nierzwicka
Odległe pejzaże, ukryte horyzonty to fotograficzna opowieść o Majach z Meksyku, zarówno tych sprzed wieków, których obecność zaznaczona jest dziś przez budzące zachwyt monumentalne piramidy oraz ruiny dawnych centrów ich wielkiej cywilizacji, jak i współczesnych mieszkańców, wiodących skromną egzystencję w niewielkich osadach na prowincjach kraju, głównie w obrębie stanu Chiapas i na Półwyspie Jukatan.
Autorką zdjęć jest Linda Lasky, historyk sztuki i fotografik, biorąca udział w wielu wyprawach archeologicznych mających na celu badania pozostałości po wielkich kulturach rozwijających się na terenie dzisiejszego Meksyku, w okresie, kiedy Ameryka nie była jeszcze znana Europejczykom.
Majowie stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację, sięgającą swymi początkami okresu preklasycznego (400 p.n.e – 250 n.e), choć największe lata świetności przypadły na okres klasyczny (250 n.e – 900 n.e). Wznieśli imponujące zespoły przestrzenne z piramidami schodkowymi, pałacami i boiskami do gry w piłkę. Wielkość swą i nieprzeciętność zaznaczyli również w sztukach plastycznych: malowidłach ściennych, monumentalnej rzeźbie kamiennej, figurkach z gliny i naczyniach ceramicznych zdobionych scenami pałacowymi oraz w rękopiśmiennych kodeksach. Rozwinęli pismo hieroglificzne, dwudziestkowy system matematyczny, astronomię i własny kalendarz. Współcześni potomkowie Majów stanowią głównie ludność wiejską, zajmującą się rolnictwem i rzemiosłem, z dominującym garncarstwem i tkactwem. Tkaniny, budzące zachwyt ze względu na swój kunszt i ciekawą ornamentykę, od wieków wykonywane są przez kobiety na prymitywnym krośnie poziomym. Także tradycyjny strój kobiet Majów nie zmienił się od czasów prekolumbijskich. Do dziś, bowiem noszą huipile – czyli ozdabiane kolorowymi wzorami bluzy bez rękawów oraz proste spódnice wykonywane z prostokątnego kawałka materiału owijanego wokół bioder i przewiązywanego krajką.
Wystawa Lindy Lasky pokazuje kilka najważniejszych centrów kulturowych prekolumbijskich Majów, istniejące dawniej w Palenque, Chichén Itzá, Becán, Uxmal, Yaxchilán, czy Edzna. Bohaterami fotografii są także obecni Majowie, żyjący w cieniu monumentalnych budowli i reliktów swej dawnej wielkiej cywilizacji, kultywując dawne tradycje swych przodków i kontynuując ich historię.
Wystawa zorganizowana przez Ambasadę Meksyku w Polsce.

Magdalena Nierzwicka