Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na Festiwal Przyrodniczy, w ramach którego w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika oraz w Domu Eskenów prezentowane będą dwie wyjątkowe wystawy o tematyce przyrodniczej. Pierwsza z nich to "H2O. Fotografia podwodna Macieja Tomaszewskiego", druga zaś to "Magia przyrody. Fotografie Marcina Nawrockiego" .

H20. Fotografia podwodna Macieja Tomaszewskiego

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), ul. Franciszkañska 11

Wystawa czynna od 27 listopada 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

Kurator i aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka
Maciej Tomaszewski – autor zdjęć, należy do czołowych polskich fotografików podwodnych. Od lat zafascynowany jest nurkowaniem i wykonywaniem zdjęć świata podwodnego, pełnego niespodzianek, zaskakującyhch gatunków roślin i ryb.

Na ekspozycję składają się zdjęcia kolorowe, będące plonem wyjazdów i penetracji akwenów wodnych Polski, Egiptu, Austrii, Portugalii i USA.

Podwodny świat na fotografiach Macieja Tomaszewskiego z całym bogactwem form życia jest tak ciekawy i pasjonujący, a do tego jeszcze ciągle mało znany, iż warto go zaprezentować szerszej publiczności.

Fotografia podwodna oraz nurkowanie stało się popularnym hobby wielu Polaków penetrujących przepiękne jeziora mazurskie oraz bajecznie kolorowe rafy mórz południowych. Należy jednak wiele czasu poświęcić, by uchwycić w kadrze aparatu fotograficznego ciekawy obraz świata przyrody podwodnej.

Ekspozycja dotychczas była prezentowana: w Galerii Akwarela w Pałacu Młodzieży w Katowicach (2004 r.), w Galerii BWA w Krośnie (2005r.), w Centrum łowicka w Warszawie, w Krynicy Górskiej (2007 r.) oraz w Galerii BOK w Białymstoku (2008 r.).

Maciej Tomaszewski jest również Instruktorem fotografii podwodnej CMAS PF2 oraz SSI. Współpracuje z pismami nurkowymi, turystycznymi i portalami internetowymi w Polsce, Niemczech i Danii, będąc autorem artykułów o tematyce turystycznej i fotograficznej w prasie krajowej i zagranicznej. Opracował również pierwsze polskie przewodniki nurkowe po Polsce i Egipcie: Polska Północna-Przewodnik dla Nurków, Tauchen in Polen, Egipskie Wybrzeże Morza Czerwonego Przewodnik Nurkowy, Warmia i Mazury, Nurkowy Atlas Polski.

Magia przyrody. Fotografie Marcina Nawrockiego

Dom Eskenów (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), ul. Łazienna 16

Wystawa czynna od 7 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

Kurator i aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka

Na wystawie prezentujemy najnowsze osiągnięcia Marcina Nawrockiego, którego wielką pasją od lat stało się rejestrowanie na fotografii piękna otaczającego świata. Bohaterami jego obrazów są najczęściej ptaki, zwierzęta, owady i rośliny, podpatrywane i zatrzymane w kadrze w najciekawszych momentach. Jego zdjęcia są wynikiem wielogodzinnych, samotnych wędrówek z aparatem, w celu znalezienia ciekawych zjawisk natury, godnych utrwalenia. To zarazem fotografia artystyczna, pełna ekspresji, dynamizmu, często dzięki umiejętnemu operowaniu światłem.

Marcin Nawrocki z wykształcenia jest informatykiem, ale każdą wolną chwilę spędza na fotografowaniu przyrody polskiej. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody okręgu łódzkiego, a jego prace fotograficzne cieszą się wielkim uznaniem. Za dokonania w fotografii przyrodniczej trzykrotnie został wybrany w swoim okręgu „Fotografem Roku”, a w listopadzie 2008 otrzymał nagrodę Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego w konkursie fotograficznym organizowanym przez łowcę Polskiego. Ponadto na swym koncie Marcin Nawrocki posiada wiele innych wyróżnień i nagród zdobytych w konkursach w krajowych i zagranicznych, a jego zdjęcia brały były prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.