Zadaniem szkoły jest kształcenie młodzieży nie tylko w zakresie wiedzy, nauki i umiejętności, ale również w zakresie wartości, duchowości, wrażliwości na drugiego człowieka i otaczający nas świat. Kształtowaniu osobowości młodego człowieka doskonale służy wskazanie wzorca do naśladowania i dlatego często obiera się Patrona szkoły, który charakteryzuje się wieloma zaletami i cnotami.

Tony Halik łączył zalety umysłu z pozytywnymi cechami charakteru. Swym bogatym w doświadczenia i przygody życiem pokazał, że można osiągnąć wiele wytrwale dążąc do celu, poświęcając czas na naukę i ciągłe doskonalenie się. Reprezentował też takie cechy charakteru, jak ciekawość świata i chęć dkrywania czegoś nowego, patriotyzm, odpowiedzialność, sumienność, altruizm i skromność. Znał wiele języków, dzieki czemu mógł porozumieć się z ludźmi z najdalszych zakątków świata, w tym z Indianami żyjącymi w dziewiczej dżungli. Imał się mnóstwa przeróżnych zajęć, od nurkowania zaczynając, poprzez żeglowanie, wydobywanie złota, fotografowanie, kręcenie filmów, na pilotowaniu samolotów kończąc. Ciągle stawiał sobie nowe cele i wyzwania do realizacji, spełniał kolejne marzenia. I co ważne, nie robił tego dla własnej sławy czy próżności, gdyż nie umiał żyć tylko dla siebie. Żył dla innych - słuchaczy, czytelników, widzów - i to dla nich przywoził rozmaite drobiazgi ze swych podróży, z nimi dzielił się swoimi przeżyciami, wrażeniami i doświadczeniami.

Ciało pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce jako pierwsi uhonorowali Tony'ego Halika, wybierając Go 31.05.1996 roku na Patrona szkoły. Z biegiem lat kolejne placówki doceniały postawę i dokonania naszego wielkiego podróżnika przyjmując Jego imię. W chwili obecnej jest w Polsce 14 szkół, które wybrały Tony'ego Halika na Patrona.

W dniach 25-27.05.2007 roku odbył się w Redzie I Zlot szkół im. Tony'ego Halika. Celem zlotu były: popularyzacja idei podróżniczych Tony'ego Halika jako sposobu na życie i rozwój młodego człowieka, poznanie piękna przyrody i historii Kaszub i Pobrzeża Bałtyku, integracja młodzieży szkół noszących imię Tony'ego Halika, propagowanie aktywnego trybu życia oraz promocja miasta Redy. Honorowym gościem Zlotu była Pani Elżbieta Dzikowska.