Zapraszamy do Muzeum Podróżników na nową wystawę pt. "Norwegia. Tradycja i tożsamość. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski". Wystawa czynna od 28. maja do 28. czerwca 2009 r.

Zapraszamy do Muzeum Podróżników prezentacje fotografii Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski. Szczególnie gorąco polecamy wernisaż wystawy, który odbędzie się 28 maja o godzinie 18:00, na którym obecne będą obie autorki prac prezentowanych na wystawie. Podczas spotkania pani Elżbieta Dzikowska uhonorowana zostanie Medalem "Thorunium", wręczonym przez prezydenta Miasta Michał Zaleskiego.
Wystawa prezentowana w Muzeum Podróżników to fotograficzny plon kilku wypraw Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski, zrealizowanych wspólnie w 2008 roku. Obie podróżniczki Norwegia zafascynowała swym niezwykłym urokiem. Izabelę Staniszewski wiele lat temu, gdzie studiowała architekturę oraz dziesięć lat mieszkała. Elżbietę Dzikowską przed rokiem, kiedy po raz pierwszy zaplanowała podróż do Skandynawii. Jej zachwyt dobrze wyrażają słowa podróżniczki: Norwegia – kraj położony tak blisko nas, a tak słabo znany. Sama niedawno zaczęłam go odkrywać i… zakochałam się w Norwegii. W jej fiordach, skałach, wyspach, w białych nocach, a przede wszystkim w ludziach – uczciwych, odważnych, otwartych i gościnnych, a także pięknych, uśmiechniętych i szanujących swoją tradycję. Norwegia to kraj położony w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim, zachwycający swą niezwykłą przyrodą i fiordami, które stały się jej prawdziwym symbolem. Jest jednocześnie jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie przyroda zachowała swój pierwotny charakter.

Norwegowie słyną z przywiązania do tradycji narodowej, kultywowania rodzimej spuścizny i historii, a jednym z tego przejawów jest nakładanie strojów ludowych z okazji celebrowania ważnych uroczystości. Mieszkańcy tego skandynawskiego kraju wykazują również tradycyjny styl życia i wielką łączność z naturą, spędzając wolny czas wędrując po górach, zimą jeżdżąc na nartach, a latem żeglując po morzu i malowniczych fiordach.

W Norwegii nawet największe miasta nie zatraciły kameralnego charakteru, a w dbałości o zabytki oraz tradycję rodzimą, współczesna zabudowa umiejętnie wkomponowywana jest w dotychczasowy krajobraz miejski. Stała się jednocześnie jedynym krajem europejskim, gdzie nieprzerwanie od wieków podtrzymuje się tradycję budownictwa drewnianego, stąd charakterystyczna zabudowa: ciągi drewnianych domów o spadzistych dachach, połączone często galeryjkami tworzące specyficzny nastrój. Większość fasad pomalowano w ciepłych odcieniach czerwieni.

Elżbieta Dzikowska to znana podróżniczka, reżyser filmów dokumentalnych, historyk sztuki i autorka wielu książek, od lat związana z Toruniem i Muzeum Okręgowym, a zwłaszcza z jego oddziałem Muzeum Podróżników, którego jest współtwórczynią i donatorką.

Izabela Staniszewski z zawodu jest architektem i projektantem, z zamiłowania podróżniczką i fotografikiem. Od kilku lat, działając w Zarządzie Skandynawskiej Izby Gospodarczej i Norweskiego Forum Biznesu, promuje norweskie wartości.

Magdalena Nierzwicka