Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika zaprasza na wystawę pt. "Sokotra. Wyspa Smoczej Krwi w fotografii Jacka Herman-Iżyckiego.
Wystawa czynna do 11. kwietnia 2010.
Wyspa Sokotra mierzy w przybliżeniu 130 km długości i 40 km szerokości, jej powierzchnia wynosi 3625 km2. Choć politycznie Sokotra wraz z sąsiednimi wysepkami Abd al.-Kuri, Samha i Darsa należy do Jemenu, to geograficznie jest najbardziej na wschód wysuniętym skrawkiem Afryki – jest naturalnym geologicznym „przedłużeniem” Przylądka Guardafui, leżącego w Somalii. Klimat wyspy ma charakter podzwrotnikowy gorący, a jej środowisko naturalne jest w przeważającej części półpustynne. Wyspa posiada jeden z najciekawszych ekosystemów na świecie z niezwykle zróżnicowaną florą i fauną. Wśród endemicznych gatunków sokotrańskich drzew na szczególną uwagę zasługują: drzewo smocze, drzewo ogórkowe i kadzidłowiec. Za symbol Sokotry uważane jest długowieczne drzewo smocze rosnące głównie w centralnej i wschodniej części wyspy. Brunatną żywicę wyciekającą z drzewa wiąże się ze starą legendą „Krwi Dwóch Braci” odnoszącą się do walki smoka ze słoniem, których krew zabarwiła na brunatno ziemię wyspy i żywicę drzew smoczych.
Obecni mieszkańcy Sokotry są potomkami arabskich osadników przybyłych tu z Półwyspu Arabskiego pomiędzy XII a XV wiekiem. Trudnią się pasterstwem i rybołówstwem, a także uprawą niewielkich poletek warzywnych i daktyli, ostatnio zajmują się również obsługą coraz liczniej docierających na wyspę turystów.
Jacek Herman-Iżycki urodził się w 1952 roku w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat pasjonuje się podróżami po świecie oraz fotografią. Odwiedził około 50 krajów europejskich o pozaeuropejskich. Najciekawsze wyprawy to rowerowy przejazd przez Hiszpanię, Madagaskar (2000 km), Kongo-Brazzaville (900 km), Tanzanię i Mozambik. Na swoim koncie ma również zdobycie szczytu Kilimandżaro.
Teksty i scenariusz: Robert Dul
Patronat wystawy: Ambasada Republiki Jemenu w RP
Aranżacja plastyczna: Robert Dul, Magdalena Nierzwicka