Filmy i programy telewizyjne
Tu zapoznasz się z programami i filmami nakręconymi przez Tony'ego Halika.
Programy "Klub sześciu kontynentów" w TVP
Programy "Tam, gdzie pieprz rośnie" w TVP
Programy "Tam, gdzie rośnie wanilia" w TVP
Programy "Tam, gdzie kwitną migdały" w TVP
Programy "Tam, gdzie pachnie eukaliptus" w TVP
Programy "Pieprz i wanilia" w TVP; realizowane i prowadzone wraz z Elżbietę Dzikowską
Film popularyzujący Toruń w USA
Programy "Z wiatrem przez Świat"
Programy dla NBC, m. in. cykl programów politycznych o Kubie
Filmy w amerykańskiej telewizji w programie "W poszukiwaniu przygody"
Film ukazujący ludobójstwo brazylijskich plemion
Gorąco polecamy i zapraszamy do obejrzenia odcinków z cyklu "Pieprz i wanilia" !
Z początkiem roku TVP S.A. rozpoczęła emisję odcinków legendarnego programu "Pieprz i wanilia" na platformie internetowej www.tvp.pl
Aby obejrzeć niesamowite relacje Tony'ego Halika i Ekżbiety Dzikowskiej z ich egzotycznych wypraw, kliknij na wybrany tytuł filmu z poniższej listy lub wejdź na stronę www.pieprziwanilia.tvp.pl
Żeglujemy po wzburzonym Atlantyku i zawijamy do portów Wysp Kanaryjskich. Podziwiamy dzieła sztuki flamandzkiej i andaluzyjskiej, które w dużych ilościach przywieźli na wyspy Hiszpanie. Wyruszamy też na sportowy połów ryb.
Elżbieta Dzikowska i Tony Halik oraz ich żeglarska załoga wyruszają w rejs wokół archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wraz z podróżnikami podziwiamy błękitne wody oceanu, skaliste wybrzeża i luksusowe plaże. Zagladamy też do Senegalu.
Romeria, czyli pielgrzymka, to święto obchodzone na Wyspach Kanaryjskich w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Jego nazwa pochodzi od Rzymu, do którego pielgrzymowano, by oddać cześć papieżowi. Barwny i rozśpiewany korowód przechodzący ulicami oraz lejące się strumieniami wino sprawiają, że uroczystości bardziej przypominają karnawał, niż święto religijne.
"Tropem Majów - Budowniczowie wielkich piramid"
Budowane je w wielu odległych od siebie miejscach naszego globu. Nie mające ze sobą kontaktu cywilizacje pozostawiły po sobie podobne budowle. Jak powstały piramidy i do czego służyły Majom i Egipcjanom?
"Tropem Majów - Grecy Ameryki Łacińskiej"
W tym odcinku podróż do źródeł jednej z najstarszych cywilizacji. Opowieść o wędrówce w poszukiwaniu kultury Majów przez Meksyk, Salwador, Gwatemalę i Honduras.
"Tropem Majów - nad świętą rzeką Majów"
W tym odcinku opowieśc o rzece Usumasinto, która jest sercem życia cywilizacji Majów.
"Tropem Majów - Twórcy świętych steli"
Cywilizacja Majów jest wielkim skarbem dla współczesnych. W tym odcinku opowieść o sztukach plastycznych, ludowych i architektonicznych.
"Z wyspy na wyspę - papugi nie kanarki"
Kanarki są tutaj prawdziwą rzadkością, za to papugi spotykamy na każdym kroku. Skąd zatem taka nazwa łańcucha wysp? Sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała, kiedy badacze odkryli, że nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy....psa.
Lakandoni to szczep Majów, który najdłużej opierał się obcym wpływom. W ich kulturze pozostało najwięcej śladów starożytnej cywilizacji Indian Ameryki Środkowej.
"Z nami przez świat - nad wodą"
Woda jest źródłem życia. Od niej wszystko się zaczyna. W poszukiwaniu źródeł wody ruszamy do Afryki.
"Tropem złota - Colca: fiesta"
"Z nami przez świat - Wielki Rów Afrykański"
"Z nami przez świat - W krainie lwów"
Na równinach Kenii i Tanzanii obserwujemy życie władców sawanny. Na naszych oczach doświadczona lwica udziela młodym lekcji polowania.
"Z nami przez świat - Witaj słoniu"
Stada słoni u stóp Kilimandżaro to obraz zapierający dech w piersiach. Utrwalili go dla nas Elżbieta Dzikowska i Tony Halik.
"Tropem złota - Corca: tam gdzie kondory"
Celem wyprawy w Andy Peruwiańskie jest Colca - najgłębszy kanion świata. Zamieszkany przez ogromne kondory wąwóz odkryli w 1981. roku kajakarze z Krakowa.
"Z nami przez świat - Jezioro Wiktorii"
Żeglujemy przez największe jezioro Afryki, usianą malowniczymi wysapmi wielką wodę w sercu Czarnego Lądu.
"Tropem Majów - medycyna Majów"
Majowie zupełnie tak jak ludzie współcześni posiadali wiele różnych lekarskich specjalizacji, a ich medycyna stała na wysokim jak na ówczesne czasy poziomie. Czy możemy się czegoś nauczyć od tego starożytnego ludu, jeżeli chodzi o lecznictwo? Czy nie warto czasem zaufać niekonwencjonalnym metodom terapii?
"Tropem złota - Czary, nie czary"
Tiahuanaco było najwiekszym ośrodkiem starożytnej kultury andyjskiej. Ruiny tego miasta odkryte przez konkwistadorów w okolicach jeziora Titicaca, do dziś fascynują podróżników z całego świata.
"Z nami przez świat - u Masajów"
Przedstawiciele afrykańskiego ludu Masajów uchodzą za najpiękniejszych ludzi na Ziemi. Przekonaj się dlaczego, oglądając kolejny odcinek "Pieprzu i wanilii".
"Tropem Majów - życie codzienne Majów"
Na ile życie codzienne współczesnych Majów z meksykańskiego półwyspu Jukatan zmieniło się od czasów prekolumbijskich? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć autorzy programu - Elżbieta Dzikowska i Tony Halik.
Afrykańska sawanna to dom dla wielu gatunków zwierząt. W programie można zobaczyć kilka najciekawszych.
"Tropem złota - w peruwiańskiej kuchni"
"Tropem Majów - Wielki Tydzień u Chamulów"
Chamulowie to jedno z najwcześniej schrystianizowanych plemion indiańskich. Ich wiara i obrzędy nadaj jednak znajdują się pod silnym wpływem starych, pogańskich zwyczajów.
Archeologia to nauka, w której cały czas więcej jest pytań niż odpowiedzi. W programi o płaskowyżu Nazca, pełnym starożytnych rysunków, które można zobaczyć tylko lecąc kilkaset metrów nad ziemią.
Wspinamy się na zbocza Andów, by odwiedzić legendarne miasto Inków - Machu Picchu.
Czyje wizerunki przedstawiają odnalezione w Peru starożytne rzeźby? Podróżnicy zabierają nas do świata sztuki sprzed czterech tysięcy lat.
W meksykańskiej medycynie ludowej rolę lekarza pełnią czarownicy, zwalczający choroby za pomocą magii. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik odkrywają tajemnice sztuki szamańskiej.
Zwierzęta także potrafią kochać. Opiekują się swoimi partnerami, czasem bronią ich poświecając własne życie. Wraz z podróżnikami podglądamy miłosne pary sawanny.
Wraz z podróżnikami przemierzamy argentyńską i afrykańską sawannę. Obserwujemy obyczaje dzikich zwierząt zamieszkujących rozległe trawiaste przestrzenie.
Wraz z autorami programu wybieramy się na Galapagos. Obserwujemy stada ogromnych zielonych żółwi morskich, które od listopada do stycznia wypełniają tamtejsze piaszczyste plaże.
Odwiedzamy Polonię peruwiańską. Poznajemy historię Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju tego kraju. Dziełem naszych rodaków jest m. in. wybudowana w drugiej połowie XIX wieku transandyjska linia kolejowa.
Odcinek poświęcony stolicy Peru, Limie. Oprócz przypomnienia historii miasta, prowadzący zaprezentują zabytki i miejsca warte obejrzenia. Autorzy filmu zwracają również uwagę na to, jak zmieniało się miasto, mieszkańcy i ich bezpieczeństwo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Po filmie rozmowa ze Stefanem Bratkowskim.
W spotkaniu z historią cywilizacji Majów, gospodarze programu opowiedzą o historii Ameryki Środkowej, jej kulturze i tajemnicach. Podróżnicy zaprezentują różne formy zabawy i świętowania Majów. Przedstawią barwne targi, procesje, święta, zabawy i fiesty.
W tej relacji z podróży do Chin obraz wierzącego Chińczyka.
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska opowiadają o swojej wyprawie do rezerwatu w San Carlos. Mieszka tam indiańskie plemię Apaczów, które zaprezentowało podróżnikom obrzędy związane z inicjacją dziewcząt.
Odwiedzamy indiańskie plemiona żyjące w amazońskiej dżungli w Ekwadorze i Brazylii. Poznajemy ich wierzenia i obyczaje.
"Wśród pierwotnych plemion Amazonii"
Wraz z podróżnikami wybieramy się do Amazonii, by poznać tamtejszych Indian, ich historie, wierzenia, obyczaje i codzienne życie.
"Z nami przez świat - Obecność przeszłości"
W tym programie podróżnicy prezentują materiały filmowe, zrealizowane w Meksyku oraz spostrzeżenia dotyczące historii, wierzeń, obyczajów i życia mieszkających tam ludzi.
"Z nami przez świat - Wielkanoc...Wielkanoc..."
W tym odcinku podróżnicy opowiadają o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych. Opowieść ilustrują bogate materiały filmowe ukazujące Indian z Ameryki Południowej podczas obchodów Wielkiego Tygodnia oraz sposób świętowania Indian Taraumara i Czamulów.
"Nieznany kraj - Indianie na sprzedaż"
W tym odcinku historia północnoamerykańskich Indian. Tony Halik i Elżbieta Dzikowska podejmują się próby wyjaśnienia problemu handlu własną tradycją przez współczesnych Indian.
"W krainach zielonego smoka i śpiewających syren - Nad Jeziorem Zachodnim"
W ostatnim programie z cyklu " W krainach zielonego smoka i śpiewających syren" E. Dzikowska i T. Halik przedstawiają historię całego cyklu, zrealizowanych przez siebie filmów i odwiedzanych miejsc. Ilustracją do wspomnień były fragmenty filmów emitowanych w ramach tego cyklu i zrealizowanych w Chinach, Malcie, Chile i Ekwadorze.
"Z nami przez świat - Boże Narodzenie u Indian"
W programie - "Boże Narodzenie u Indian" - prezentacja materiałów filmowych, zrealizowanych w okresie Bożego Narodzenia u Indian meksykańskich oraz refleksje dotyczące wierzeń i zwyczajów bożonarodzeniowych Indian Ameryki Południowej.
"W krainach zielonego smoka i śpiewających syren - Wyspa wody"
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska prezentują film, zrealizowany na Hawajach, na wyspie Oachu oraz spostrzeżenia dotyczące historii, zwyczajó, życia codziennego mieszkańców tego rejonu.
"W krainach zielonego smoka i śpiewających syren - Wyspa ognia"
Autorzy programu zaprezentowali film, zrealizowany na Hawajach, na wyspie Hawaii oraz spostrzeżenia dotyczące dziejów, kultury, wierzeń oraz systemu gospodarczego tego regionu.
"W krainach zielonego smoka i śpiewającch syren - Tam były zielone smoki i śiewały syreny"
W tym wydaniu programu, ostatnim z cyklu "W krainach zielonego smoka i śpiewających syren" Elżbieta Dzikowska i Tony Halik mówią na temat historii całego cyklu, zrealizowanych przez siebie filmów i odwiedzanych miejsc. Ilustracją do wspomnień są fragmenty filmów emitowanych w ramach tego cyklu i zrealizowanych w Chinach, Malcie, Chile i Ekwadorze.
"W krainach zielonego smoka i śpiewających syren - Klejnot Andów"
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska prezentują drugi film, zrealizowany w Ekwadorze. Wspominają wyprawę w Andy ekwadorskie oraz wymieniają spostrzeżenia dotyczące zabytków i dorobku kulturalnego tego położonego na równiku kraju.
"W krainach zielonego smoka i śpiewających syren - Kraj na równiku"
W tym wydaniu cyklu autorzy prezentują film, zrealizowany w Ekwadorze oraz przekazują spostrzeżenia dotyczące historii, obyczajów i wierzeń mieszkańców tego kraju.
Materiały filmowe wykorzystane w tym odcinku powstały na terenie Ameryki Południowej i Azji. Podróżnicy zwracają uwagę na związki magii z seksem i miłością w kulturze tych regionów, a fragmenty filmów przedstawiają indiańskie i hinduskie obrzędy magiczne.
Praktyki czarowników z Ameryki Południowej. Czy metody leczenia w sposób tradycyjny i niekonwencjonalny są na pewno gorsze?
Prezentacja drugiego filmu, zrealizowanego podczas podróży do Tunezji. Podróżnicy odwiedzają największą pustynię świata, Saharę. Wizytują jedną z oaz i poszukują róży pustyni - niezwykłego tworu, powstałego z wykrystalizowanego gipsu.
Zapis wyprawy do Peru i Boliwii. Wycieczka po najwyżej na świecie położonym jeziorze żeglowym, skąd jak głoszą legendy pochodzą Inkowie. Mieszkają tutaj, na sztucznych wyspach, Indianie Uru. Zwiedzamy także La Paz.
Zapis wyprawy do Peru i Boliwii. Przenosimy się w czasie i przestrzeni, by poznać niezwykłą cywilizację Inków. Odnajdujemy ślady dawnej kultury, zarówno w dzisiejszym, codziennym i odświętnym życiu mieszkańców Peru, jak i w niektórych obyczajach i obrzędach. Płyniemy jeziorem Tikicaca, odwiedzamy Cuzco, Limę i Ollantaytambo.
Peru. Autorzy filmu zwracają uwagę na niezwykłą różnorodność przyrody, ludności i kultury tego kraju. Jednocześnie starają się odpowiedzieć na pytanie, ile w dzisiejszym Peru jest wpływów hiszpańskich, a ile nadal indiańskich. Odwiedzają Arequipę, Limę i Cuzco.
Autorzy filmu próbują odnaleźć rdzennych mieszkańców Peru. W programie m. in. rozmowa z Danutą Bartkowiak, autrorką książki o Erneście Malinowskim.
"Vilcabamba - ostatnia stolica Inków"
Fragment filmu z 1976 roku, poświecony dawnym cywilizacjom zamieszkującym Peru, Kolumbię i Boliwię. Oprócz przypomnienia historii odkrycia ostatniej stolicy Inków, zaprezentowany został ówczesny wygląd tego regionu Ameryki Łacińskiej. W programie rozmowa z odkrywcą, profesorem Edmundo Guillenem oraz prezentacja zbiorów dotyczących historii i kultury Inków, które znajdują się w peruwiańskich muzeach.
W programie wierzenia i zwyczaje Indian paragwajskich.
Zapis wyprawy po Ameryce Północnej oraz spostrzeżenie dotyczące historii, wierzeń, obyczajów i życia mieszkających tam ludzi. Podróżnice przedstawiają tradycje i obrzędy Indian z plemienia Siuksów.
Podsumowanie całego cyklu dokumentalnego poświęconego Afryce, jej przyrodzie i mieszkańcom. Podróżnicy prezentują materiały filmowe zrealizowane podczas wyprawy na Czarny Ląd.